Jag har alltid ogillat momentet att städa stugan vid avresedag. Känner mig stressad och redan från början en oro över att få nedslag av den som ska kontrollera. Därför är det så skönt med husvagn där det bara är att koppla på och åka.
Nu är jag i en sits där jag tillsammans med styrelsen ska komma fram till hur vi ska hantera hyresgäster som slarvar med städningen och vi pratade om det på styrelsemötet i går.
I morse var jag den som skulle städa min egen stuga samtidigt som jag är ordförande och högst ansvarig för rutinerna och kontroll för samma stuga jag bott i. Kluvet!
Vi städade och gnodde och godkände vårt eget arbete 🙂
Christer Hansson
Jag förstår, därför köper jag alltid städning om det erbjuds när jag hyr bostäder under semester. Annars blir det stressigt.
Ja, och vi funderar på ett sådant system där gästen kan köpa städning.
Det skapar arbetstillfällen med 😊
Ja, faktiskt😊