Lite småstrul med bilen

Mekonomen ringde i går morse och berättade att jag kunde hämta bilen vilket jag glatt gjorde. Glad i hågen åkte jag direkt till Bilprovningen för ombesiktning på deras drive in och under den korta vägen dit njöt jag av den med gas nypåfyllda ACn och den kyla som genererades till kupén i den milt sagt varma sommarförmiddagen.

Fick vänta 30 minuter innan jag kunde rulla in i hall 3 och inspektören hann bara ner i smörjgropen för att ropa mig till sig och visa att den damask som verkstaden satt dit lossnat på en gång vid enkel provokation av styrningen. Ingen idé att besikta- rulla ut igen blev domen.

Snabbt tillbaka till Mekonomen, ny utan ACns sköna kyla och de förklarade svårigheten med att montera klanman på damasken och att de gör ett nytt försök på måndag med en ny damask.

Christer Hansson

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.