Det började regna ordentligt i går under kyrkkaffet och vi fick ta barnen i famnen och springa över Borgholms torg till Bubbel10an för att hålla oss hyggligt torra. Pojken ropade under den korta ruschen ”Det är underbart, det är underbart!”
Från Bubbel10an som ligger i källaren hörde vi åskknallarna och strömmen försvann vid varje knall så det blev becksvart i butikslokalen.
Det klarnade upp så pass fort att vi valde att stanna kvar i stan för att shoppa och äta lunch eftersom vi såg att ovädret dragit sig vidare mot Köpingsvik och Lundegård där vi bor.
När vi på eftermiddagen kom tillbaka till husvagnen berättade campinggrannarna att blixten slagit ner bara 100 meter bort i ett träd och att fyra personer fått föras till sjukhus.