Mot fjällen

Är inte emot fjällen, jag gillar dem och fick för en stund sedan information från tjejerna som redan är på plats att det snöar på tvären i Grövelsjön som är min slutstation i dag eller natt.

Hoppade på tåget i Stockholm efter jobbet och hoppar av om någon timme i Mora där färden fortsätter med hyrbil till fram mot midnatt.

Fick en första klass biljett på tåget till bra pris och vilken härlig känsla att åka tyst i ett sånt där stort skönt säte.

Började dagen med tidig frukost och jobb på rummet innan promenaden till huvudkontoret. Deltog i nätverksmötet för arbetslivsinriktad rehabiliterings huvudskyddsombud på förmiddagen där vi åter igen tog upp vikten av riskbedömningar. Lunch i kantinen och myndighetssamverkan med skyddskommitté på eftermiddagen och äntligen börjar vi prata arbetsmiljöarbete även på den centrala nivån.

Christer Hansson

3 svar till “Mot fjällen

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.