Söderhamn

Dagens ort att arbeta på blev Söderhamn.

Åt frukost i stadshotellets ståtliga sal med högt i tak och knarr i golven, där det säkert hållits många baler, fester och bra spelningar.

Tog gemensam promenad med kollegan till kundtjänsten där vi blev väl mottagna av personalen.

Det blev en heldag med samtal med chef, medarbetare och skyddsombud. Vi fick sitta med i medlyssning och fick ställa frågor om allt som har med deras jobb att göra. Efter lunch fick vi disponera kontorets mötestimme för att berätta om vad vårat uppdrag är, varför vi var där samt lite kort om skyddsorganisationen och arbetsmiljöarbetet.

En riktigt bra dag vill jag säga.

I den mörka tidiga kvällen hoppade vi på tåget och jag hoppade av ”hemma” i Stockholm där jag skyndade mig ut för ett löppass längs norr Mälarstrand.

Christer Hansson

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.