I dag kom varslet och det blev stort.
Har levt med det sedan innan jul, men nu när det blev konkret infann sig ett obehag i kroppen.
Det är ett av de största varslen i Sverige som jag känner till och konsekvenserna kommer att bli stora för många.
Jobbade från rummet de första timmarna och försökte följa nyheterna både via intranätet och nyhetssändningar på radio och tv.
Väl framme på huvudkontoret satte jag mig i ett öppet utrymme för att jobba innan mötet med regiondirektörerna och hamnade alldeles bredvid där generaldirektören skulle spela in inför leverans till alla media som ville ha. Knepig synkronisitet att jag efter alla år i myndigheten skulle hamna just i den situationen.
Mötet med regiondirektörerna fick en annan karaktär än planerat och vi gick igenom hur arbetsgivaren och skyddsorganisationen kan navigera tillsammans i den uppkomna situationen.
Hela dagen och alla möten har kretsat kring varslet och det kändes i allt konstigt som just nu händer bra att vara på plats på huvudkontoret.
Christer Hansson
Följer nyheterna från Sverige rätt mycket i TV. Hörde om varslet.
Så tråkigt att det drabbar dig 😦
Visste inte vad du jobbar med…
Det är helt galet hur politiker kan besluta om saker utan att behöva ta ansvar
Ja det är helt galet. Trodde faktiskt inte att det skulle kunna bli verklighet avhotet om varslen. Är det risk att även du blir varslad?
Just nu är det ingen i organisationen som vet vilka medarbetare det kommer drabba
Fy vilken jobbig situation det måste vara för er alla
Ja, det är mycket oro och funderingar just nu. I går var det lite chock och om en stund ska jag promenera till huvudkontoret för att ta hand om första arbetsdagen efter beskedet. Har ingen aning om vad som väntar.
Håller tummarna för dig
Tack!
Förstår det går runt mycket tankar i huvudet på både dig och dina kollegor nu. Vet själv precis hur det känns att hamna i den, minst sagt prekära situationen.