Promenerade i fantastisk fina Norrköpingskvarter som påminde om de engelska städernas citykärna. Tänk vad mycket man kan upptäcka genom en kort promenad i en stad som man numera åker runt för att komma förbi.
Första mötet i dag var stugföreningens styrelsemöte som jag ledde via Skype. Därefter nästa skype som var en uppföljning på riskbedömningen inför organisationsanpassningen.
Promenerade sedan den korta sträckan till arbetsförmedlingen där kollegan slöt upp innan vi gemensamt gick in för att träffa huvudskyddsombuden i det marknadsområdet. Vi fick dela med oss av våra tankar samtidigt som vi fick ta del av deras berättelser om hur det är på jobbet.
Skumpade hem via tre tågbyten och skyndade mig så mycket jag kunde för att komma ut på dagens löprunda, en snabbdistans som byggde upp mig.
Christer Hansson