Så skönt att kunna åka hem efter en vecka på resande fot med tuffa uppdrag och jag satt länge och tomglodde under tågresan hem.
Dagens första möte var uppföljning på riskbedömningen av de ändrade öppettiderna för arbetsförmedlingskontoren men det kändes ju tröstlöst när många av dem ska stängas.
Ett coachsamtal med ett av huvudskyddsombuden efter det och sedan lunch i kantinen med ett av facken som sällskap.
Nätverksmöte via Skype med marknadsområdenas huvudskyddsombud där uppsägningar och kontorsnedläggningar dominerade agendan.
Samtal med ett av huvudskyddsombuden på en avdelning och direkt efter det nätverksmöte med alla avdelningshuvudskyddsombud.
Frågorna blir allt svårare att hantera och det är mycket i myndigheten som saknar besked och styrning.
Christer Hansson
Tråkigt att höra…