Cyklade till kyrkan för att hylla Maria, den förbaskad modig unga tjejen med den starka tron. Träffade två goda vänner, tillika de också modiga och starka kvinnor vilket renderade att jag följde med på en slät kopp kyrkkaffe.
Alla andra mumsade korv med bröd och bostongurka, men jag skulle en stund senare äta en planerad lunch på Ikea så det fick vara bra med kaffet.
Köpte ihop den julklappen på Ikea och fortsatte till Claes Ohlsson och Coop.
Claes har bra led-värmeljus att använda på de ställen där det är för riskabelt med riktiga ljus. På Coop köpte jag årets julskinka och ingredienser till morgondagens julgodisverkstad.
Hälsade på hos min pappa som är inlagt på USÖ igen och vi kom överens att jag åker dit på julafton igen.
Paketinslagning i kväll så pass att jag missade året med kungafamiljen på tv, men det går alltid att streama.
Christer Hansson