Det var otroligt hett igår och mitt sällskap fick solstingstendenser på väg till stranden. Vi löste det med att badda med kallt vatten, isglass och flera svalkande dopp i havet.
Stranddagen förlöpte sedan som den brukar och vi lämnade vid 17-tiden för att hinna göra oss i ordning för Snuskafton med Robert Gustavsson i Byxelkrok. Det var tydligen 5-års jubileum för detta där Robert bjuder in komiker och sedan bjuder på buskis långt under bältet.
Vår avsikt var att betala entré och gå in i parken, men med barn blir man alltid försenad så det var lapp på luckan när vi kom fram så vi letade oss runt i skogen på utsidan och hittade en glänta där vi såg och hörde lika bra som på insidan av staketet och barnen hade mer utrymme att leka med pinnar och kottar i skogen.
Vi sa att vi stannar väl en liten stund, men det blev hela showen och vi fick många roliga skratt där de flesta skönt avslutades med ”i röven”.
Christer Hansson