Drog till Västerås efter jobbet för att lyssna på Daniel Mendoza http://m.svenskakyrkan.se/vasteras/talarkvall-i-onsta-gryta-kyrka
Det här är mina anteckningar från föreläsningen:
– många tomma blickar bland dem man möter.
– mycket baktaleri om människor och företeelser.
– Daniel startade ett magazine om positiva händelser.
– människor vill läsa om att vi tar små, små positiva steg framåt.
– en myt att goda nyheter inte säljer.
– att frossa i dåliga nyheter distraherar eländet i det egna livet.
– barn och ungdomar tror inte på en positiv framtid.
– våra stora dagstidningar matar dem med domedagsprofetior, att det är kört.
– vad matas vi med?
– vi är vad vi äter!
– vi blir vad vi tänker och matas med.
– att omvända den som hatar allt och annat.
– den hatiska mannen trodde på att allt som stod i tidningarna var sant vilket gjorde honom hatisk. Han hade alltid trott att det inte fanns ett val, att man var tvungen att leva i sin historia.
– hemmet är för många den mest otrygga platsen pga droger, alkohol och våld.
– rädsla för sina familjemedlemmar.
– att leva i en sådan misär att hatet till det håller en vid liv.
– våra drömmar om ett bättre liv kan hålla oss levande i utsattheten.
– samvetet är det sista som lämnar människan.
– vi har ett val, antingen att leva med hatet som skapas ur det som vi matas med eller välja att se det positiva som sker i livet.
– välja bort att inte vara ett offer.
– ett val om hur vi pratar om andra och företeelser.
– välja att sluta döma och håna.
– välj att se de som gör bra saker istället för de som gör dåliga saker.
– det är så lätt att prata illa om andra.
– det är så lätt att alla runt omkring ser det mörka och att vi påverkas av det.
– så fort vi ser ett småkryp som försöker att hitta ut slår vi ihjäl utan att tänka oss för istället för att släppa ut det. Det är inget djur som försökte att attackera oss, det ville bara ta sig ut. Hur ska vi kunna praktisera empati? Genom att rädda flugor!
– om vi klarar av att göra något gott mot något så smått som en fluga, tänk då vad mycket mer vi kan göra mot en medmänniska.
– det tog inte många timmar efter att den stora skogsbranden i somras startade förrän de kritiska rösterna började ljuda mot räddningsarbetare, polis med flera. Ungefär som att stoppa en löpare som ligger trea mitt i loppet för att fråga -Varför går det så dåligt?! Istället för att låta den springa färdigt och se hur det går.
– det är först när vi räddar någon eller något annat som vi kan rädda oss själva.
– det är skillnad på att förbättra och förändra. Det räcker med att förbättra världen.
– om man vill förändra världen så vänder man bara på steken. Det som är dåligt blir bra och det som är bra blir dåligt. Ett nollsummespel!
– hat leder ingenstans, det är också ett nollsummespel!
– du kan få cancer om du äger chips, minst två ton chips för att det ska vara en risk, men det är inget tidningarna förtydligar. De vill sälja på chockrubriker.
– minns ni pendeltåget som skenade in i ett hus? Det tog bara några timmar innan media skapade och målade ut en syndabock som var helt oskyldiga. Innan sanningen kom fram skapade de flesta som läste tidningen en egen sanning om att det måste ha varit en invandrare, psykiskt sjuk person eller något annat utifrån fördomar.
– vad är vi konsumerar och matar andra med?
– vad är det vi delar med varandra? Att Persbrandt tagit narkotika?! Varför sprider vi sånt? Varför sprider vi skitsnack om våra vänner, grannar och arbetskamrater?
– är yttrandefriheten så viktig att vi är beredda att sprida och konsumera vad som helst?
Är det rädsla som gör att vi läser, konsumerar och sprider skit?
– vi gnäller och kritiserar de som försöker att leva eftersom vi är rädda.
– människor är fantastiska men gör många fel. Vi måste börja förändringen med oss själva. Prova att släppa ut flugan genom fönstret istället för att slå ihjäl den.
– vi behöver inte dränka oss i goda engagemang, det är bättre att göra gott i det vi klarar av i våran närhet.
– det viktigaste är inte att rädda och förbättra allt. Det viktiga är att beröra andras hjärtan. Hur mår du? Vill du också ha kaffe? Kan jag göra något för dig?
– är du under dödshot? Nä! -så varför anser du att du har ett problem?
– Just nu pågår en massa saker runt omkring i världen goda gärningar utan ekonomiskt vinstintresse
Christer Hansson
Lämna en kommentar