Färsk pasta

Förr i tiden, då det inte fanns smartphones eller internet så var det mesta likriktat. Om en kokbok var populär så hade alla den, likaså med bakmaskin, wookpannor och pastamaskinet och jag hakade på alla trender, vad annat fanns att göra.

Nu är det superhett med pasta och givet den man tillverkar själv så det blev dags att inviga pastamaskinen jag köpte för en så där 10-20 år sedan.

Durumvete köpte jag för två veckor sedan och det var inte självklart att det fanns i butikernas sortiment.

Till dagens lunch kom tillfället jag väntat på och förberett mig för och det var enkelt att knåda ihop degen, desto mer utmanande att veva den genom maskinen, men med ett överraskande bra resultat.

Kokade den färska pastan i ca 3 minuter och fick det där perfekta motståndet och segheten i pastan.

Jädrans vad gott och mättande! Borde ha tänkt på det för 10 år sedan.

Christer Hansson

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.