Den gamla pajade för nån vecka sedan, men då reste jag fortfarande i mitt arbete och prioriterade inte att köpa en ny.
Den här veckan jobbar jag på hemorten och vill varje morgon tillverka min egen jouice för att få i mig alla nyttigheterna från ingefära, morötter, rödbetor, bär, banan, apelsin och grapefrukt.
Trots långa arbetsdagar fick jag en lucka på tisdagskvällen för att fara till Överskottsbolaget och köpa en ny. Parerade sociala möten så gott det gick.
Packade upp den igår morse och blev lite besviken över att den var mindre än min förra. Funderade ett tag på att packa ner den och lämna tillbaka, men var ändå lite nyfiken på den lille och det var en jäkla tur.

Den lilla apparaten är tre gånger så effektiv än vad den större var. Får alltså ut tre gånger så mycket juice och restprodukten är torrare.
Christer Hansson