På förmiddagen jobbade jag bort surdegar som legat allt för länge på jobbet och efter lunch tog jag tag i en privat surdeg som också legat för länge.
Har burit med mig i ett år att byta telefonmodell eftersom jag tecknade ett avtal där jag kunde byta en gång i pågående avtalsperiod.
Nu fick jag den tiden i går och upptäckte när jag började rota i det att jag betalat 100 kr i månaden för en musiktjänst jag inte använder och 100 kr för en försäkring jag inte vill ha.
För att göra en lång historia kort så ringde jag kundtjänsten minst fyra gånger och besökte operatörens butik tre gånger för att få mitt ärende utfört.
Det tog hela min ledig eftermiddag att göra det bytet av modell som jag betalat extra för i snart två år för att ha den möjligheten.
Till slut så hade jag bytt min iPhone 6 mot en sjua med mindre minne. Varför kommer jag skriva om i ett annat inlägg.
Christer Hansson
Christer Hansson
Lämna en kommentar