Hjälpte en stekare

De stod redan vid dieselpumpen när jag svängde in för att tanka. En fin stor bil och han såg ut precis så som en stekare gör. Jag såg rätt så snart att det inte var som det skulle hos dem för jag betalade och tankade medan han höll på och fiblade med sin pump under tiden och ingenting hände.

Hans kvinnliga sällskap satt i bilen och höll på med sin smartphone. Hon ropade irriterat att det tog så lång tid.
– Ja, men jag hittar ingenstans att betala ropade han tillbaka på bred 08-dialekt.
– Har du rätt kort?
– Ja, jag har Preemkort och det här är en Preemmack!
Jag både hörde och såg hur hon suckade där inifrån över hans tafatthet. Det här var den typen av tjej som kräver handlingskraft av sin man annars är man rätt snart ute ur leken.

Jag anade hans desperation när han försökte tanka ändå utan att ha hittat någonstans att stoppa in kontokortet för att betala.

Vad fasen skulle jag göra? Att berätta för honom att det bara finns en kortstation till alla pumpar skulle kanske genera honom men att inte säga något skulle bidra till att riskera deras relation.

– Du! Ropade jag lite diskret utan att vända mig allt för mycket till honom. Prova den här betalstationen hos mig. Jag tror det kan fungera! Han såg väldigt lättad över att helt plötslig ana en lösning.
– Ja, det kan nog fungera så, svarade han tillbaka utan att titta allt för mycket på mig.

Jag skyndade mig att snabbt hoppa in i bilen och komma därifrån så att hon inte skulle upptäcka att vi kommunicerade. Jag såg i backspegeln att han gick fram till betalstationen och när jag rullade vidare vid grönt ljus såg jag att han tankade.

Hoppas att de fick en fin kväll dit de skulle 🙂

Christer Hansson

Kommentarer

6 svar till ”Hjälpte en stekare”

  1. Lina profilbild

    Bra gjort! Även en stekare kan behöva hjälp ibland!

    1. christerhansson profilbild

      Jag tyckte så synd om honom när han började att låtsastanka 😊

  2. katarinawohlfart profilbild

    haha. kul med lite ”short stories” så där 🙂

    1. christerhansson profilbild

      Det var som att delta i en sketch 😄

      1. katarinawohlfart profilbild

        haha verkligen. Det är egentligen bara att tänka till över de situationer man hamnar i. Ofta är de små historien som bara väntar på att bli berättade.

      2. christerhansson profilbild

        Det finns massor av dem bara man är uppmärksam 😊

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

More posts