Gemensam utomhusgudstjänst

Flera kristna församlingar arrangerade idag en gemensam gudstjänst i Stadsparken.

Olika kristna traditioner som möttes och det är bra. Vi behöver se varandra mer och hitta en gemenskap.

Det var soligt och gemytligt i gröngräset och en härlig oklar gräns mellan oss som firade gudstjänst och övriga flanörer, passerande räkbåt och tutande lilleputtetåg.

Märker att sedan jag kommit hem från Taizé så tar jag till mig orden och lovsången på ett annat sätt än tidigare. De får liksom en klädnad och innebörd för mig i den verklighet jag lever i.

Christer Hansson

Kommentarer

2 svar till ”Gemensam utomhusgudstjänst”

  1. Carita Liljendahl profilbild

    Tror det är viktigt att olika kristna kommer samman, diskuterar och försöker hitta lösningar som på något sätt kan leda till att våldet i samhället minskar. Jag vill inte skriva en lång uppsats här, men tänker på dem som radikaliseras av olika orsaker – som inte hittar sin plats i samhället, som känner sig otrygga, som börjar hata allt och alla.
    Kärlek föder kärlek.

    1. christerhansson profilbild

      Håller med om det och utan din långa uppsats så tror jag vi delar samma tankar. Jag ska försöka i min församling att skapa en större öppenhet för andra kristna inriktningar.

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

More posts