Midnattsloppet

Det är ju därför jag är här, för att springa Midnattsloppet tillsammans med 37000 andra löpare och alla iförda likadana tröjor. 

Ett jättehäftigt arrangemang med mycket publik, ljud, ljus, eld och show. 

Jag gillar 10 kilometerslopp eftersom det är nedräkning på dem. 9 km, 8 km, 7 km…o.s.v. Man är liksom snart i mål. 

Har ju dragit ner på både träning och tävling i år så det var skönt att ramla in i ett sånt här skönt lopp igen. 

Trots att jag bestämt mig för att njuta och ta det lugnt så blev det ändå allvar för mig till slut. Letade mig längst fram i startledet och plockade sedan löpare för löpare hela vägen in till mål. En och annan armbåge delade jag ut också trots att jag svurit löpareden innan start. 

Genomförde hela loppet med min nya löpteknik och den är mer effektiv och energisnål än den tidigare. Dock så begöver jag bli snabbare i den. Kändes skönt att kunna springa så kontrollerat och komma i mål så pass fräsch som jag var. Det bådar gott inför framtiden 🙂

Blev jätteglad när ”min” PT från Öland hörde av sig strax innan loppet för att höra hur det går för mig och skickade med mig några sköna tankar in i loppet. Har så mycket att tacka henne för 🙂

Kom i mål på en hygglig placering i loppet och hann hämta ut mina grejer och komma ner i tunnelbanan innan det grötade ihop sig så nu ligger jag nyduschad och nyäten i husvagnssängen och ska sova sista natten på semestern.  

    
    
    
 Christer Hansson

Kommentarer

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

More posts