Underbara morgon

Njuter av den underbara morgonen på västkusten. Har sovit gott i den svala husvagnen, dock för få timmar eftersom jag följde Eurovision song contest till slutet.

Tog en löprunda bland smala gator och pittoreska hus med havet som bakgrund och måsarnas ljud som musik.

Varför kallar man det för ”mini-semester”? Varje timme på en sån här weekend är ju lika värdefull som när man har längre ledighet. Var går gränsen för mini och normal? För mig handlar det om att vara i det och njuta av det och då blir det ingen skillnad på att vara här om det är för några få dygn eller om det ingår i en längre ledighet.

Snart ihoppackning och påkoppling, ungefär som på Musse Pigg, Långben och Kalles husvagnssemester men först någon timmes njutning av havsluften.

(Christer Hansson)

Kommentarer

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

More posts